125DR8BNB 125mm Blue Elastic Rubber on Nylon Centre - Fixed
Buy Now
Product Specification
Height
152mm
Hole Centres
80x60mm
Hole Size
9mm
Max Load
250kg
Top Plate/Bolt Hole Size
Top Plate: 105x85mm
Tread Width
36mm
Wheel Dia
125mm
Reference
125DR8BNB / BZMMF125RN
Brand
INT
Quick Order Code
BB-12469
Product Description
A robust and versatile 125mm blue elastic rubber industrial castor designed for medium-duty applications, perfect for enhancing mobility across various industrial and equipment transportation needs.
Key Features:
  • Blue elastic rubber tyre with durable nylon centre
  • Zinc plated housing for corrosion resistance
  • Fixed 4 bolt hole mounting configuration
  • Unbraked wheel design
  • Hard-wearing construction ideal for trolleys and material handling equipment
Technical Specifications:
Wheel Diameter:125mm
Total Height:152mm
Maximum Load Capacity:250kg
Top Plate Size:105x85mm
Hole Centre Dimensions:80x60mm
Mounting Hole Size:9mm
Tread Width:36mm