D1300/0120 12mm Internal Circlip (Pack of 10)
Buy Now
Product Specification
Groove Dia (G)
12.5mm
Housing Dia (B)
12mm
Outside Dia (D)
13.0mm
Pack Size
10
Thickness (t)
1.00mm
Reference
D1300/0120
Brand
Internal Circlips
Quick Order Code
BB-31553
Product Description
12mm internal circlips for the retension of bearings, gears, etc. These are the most common form of internal circlips and is suitable for most engineering applications. It simply acts as a rigid shoulder within a bore.