CFES-16BUU Solid Eccentric Cam Follower - Parallel
Buy Now
Product Specification
B
19.6mm
B2
32.5mm
Brand
IKO
H
6mm
Length (B1)
52.1mm
Outside Dia (D)
35mm
Parallel/Crowned
Parallel
Stud Dia (d1)
16mm
Thread Dia (G)
M16x1.5
Reference
CFES16BUU
Quick Order Code
BB-125486
Product Description
Key Features:
  • Sealed Construction: Provides protection against contaminants and extends bearing life
Technical Specifications:
  • Stud Diameter: 16mm
  • Outside Diameter: 35mm
  • Length: 52.1mm