719USS25A21I/IS UKF Single Row High Precision Spindle Bearing 25x42x9mm
Buy Now
Product Specification
Arrangement
Single universal bearing
Ball Rows
Single Row
Brand
UKF
Cage
Hard tissue cage
Contact angle
21 degree
Inside Dia
25mm
Lubrication
Preserved
Lubrication hole
Without lubrication groove
Material
Standard bearing steel
Material of rolling elements
Standard bearing steel
Outside Dia
42mm
Preload
High preload
Seal
None, open bearing
Temperature range
-40 to +110 °C
Tolerance class inner ring
More accurate than P4 or ABEC 7
Tolerance class outer ring
Width
9mm
Reference
719USS25.A21.I/I.S
Additional Reference:
Quick Order Code
BB-383843
Product Description