FYTJ50TF SKF 50mm 2 Bolt Flange Bearing & Grub Screws
Bolt Hole Centres (J)
157mm
Bolt Hole Dia (N)
19mm
Bore Size (d)
50mm
Length (H)
195mm
Limiting Speed
4000r/min
Overall Height with Bearing (T)
54.6mm
Width (L)
115mm
Reference
SKF FYTJ 50 TF
Quick Order Code
BB-90014
Product Description
FYTJ50TF SKF 50mm Bore Y-bearing - Cast Housing with an Oval Flange & Grub Screws