FYTJ25TF SKF 25mm 2 Bolt Flange Bearing & Grub Screws
Bolt Hole Centres (J)
99mm
Bolt Hole Dia (N)
16mm
Bore Size (d)
25mm
Length (H)
130mm
Limiting Speed
7000r/min
Overall Height with Bearing (T)
35.8mm
Width (L)
68mm
Reference
SKF FYTJ 25 TF
Quick Order Code
BB-89994
Product Description
FYTJ25TF SKF 25mm Bore Y-bearing - Cast Housing with an Oval Flange & Grub Screws