FYTJ20TF SKF 20mm 2 Bolt Flange Bearing & Grub Screws
Bolt Hole Centres (J)
90mm
Bolt Hole Dia (N)
12mm
Bore Size (d)
20mm
Length (H)
112mm
Limiting Speed
8500r/min
Overall Height with Bearing (T)
33.3mm
Width (L)
60mm
Reference
SKF FYTJ 20 TF
Quick Order Code
BB-89985
Product Description
FYTJ20TF SKF 20mm Bore Y-bearing - Cast Housing with an Oval Flange & Grub Screws