FYTB45FM SKF 45mm 2 Bolt Flange Bearing with Eccentric Locking Collar
Bolt Hole Centres (J)
148.5mm
Bolt Hole Dia (N)
16mm
Bore Size (d)
45mm
Length (H)
178.5mm
Limiting Speed
4300r/min
Overall Height with Bearing (T)
56.7mm
Width (L)
111mm
Reference
SKF FYTB 45 FM
Quick Order Code
BB-90106
Product Description
FYTB45FM SKF 45mm Bore Y-bearing - Cast Housing with an Oval Flange & Eccentric Locking Collar