FYTB40TF SKF 40mm 2 Bolt Flange Bearing & Grub Screws
Bolt Hole Centres (J)
143.5mm
Bolt Hole Dia (N)
14mm
Bore Size (d)
40mm
Length (H)
171.5mm
Limiting Speed
4800r/min
Overall Height with Bearing (T)
54.2mm
Width (L)
102mm
Reference
SKF FYTB 40 TF
Quick Order Code
BB-90006
Product Description
FYTB40TF SKF 40mm Bore Y-bearing - Cast Housing with an Oval Flange & Grub Screws