100DR4PNBJSWB 100mm Medium Duty Polyurethane On Nylon Centre Braked Castor
Buy Now
Product Specification
Bearing Type
Ball
Fitting Method
Top Plate
Height
128mm
Hole Centres
80x60mm
Max Load
220kg
Offset
40mm
Top Plate/Bolt Hole Size
Top Plate: 105x85mm
Tread
38mm
Wheel Dia
100mm
Reference
100DR4PNBJSWB
Quick Order Code
BB-162025
Product Description
  • Zinc-Plated Finish
  • Slotted Hole Centres
  • Total Stop Brake
  • Injection Polyurethane
  • Non-Marking
  • Low Rolling Resistance
  • 92+/- shore A Non Marking
  • Nut and Bolt Axle
  • Bearing Wheel Centre
  • - 30°C - + 70°C