135L-DD-050 Megadyne Isoran Double-Sided Timing Belt (135L050DD)
Buy Now
Product Specification
Brand
Megadyne
Length
342.9mm = 13.5inch
Number of Teeth
36
Pitch
9.525mm = 3/8inch
Width
12.7mm = 1/2inch
Equivalent to:
135L050DD
Quick Order Code
BB-404333
Product Description
Main Components
  • Body: The body is made in Polychloroprene, for accurate meshing; hardness 74 ShA.
  • Cord: Fiberglass reinforced for minimal elongation.
  • Cover: A nylon fabric covers the teeth surface, protecting it.
    Key Features
  • Also know as synchronous toothed belt
  • Medium resistance to water, environmental agents and greases
  • Synchronous transmission
  • No lubrication
  • No maintenance
  • Isoran IMPERIAL belts working temperature: - 25°C/+80°C