1100H-DD-200 Megadyne Isoran Double-Sided Timing Belt (1100H200DD)
In Stock   Free Delivery Available   Next Day Order by 4pm
Buy Now
Product Specification
Brand
Megadyne
Length
2794mm = 110inch
Number of Teeth
220
Pitch
12.7mm = 1/2inch
Width
50.8mm = 2inch
Reference
20460110301 Isoran
Equivalent to:
1100H200DD
Quick Order Code
BB-404288
Product Description
Main Components
  • Body: The body is made in Polychloroprene, for accurate meshing; hardness 74 ShA.
  • Cord: Fiberglass reinforced for minimal elongation.
  • Cover: A nylon fabric covers the teeth surface, protecting it.
    Key Features
  • Also know as synchronous toothed belt
  • Medium resistance to water, environmental agents and greases
  • Synchronous transmission
  • No lubrication
  • No maintenance
  • Isoran IMPERIAL belts working temperature: - 25°C/+80°C