Sealey SG115EHV Angle Grinder 115mm 750W/230V
Buy Now
Product Specification
Brand
Sealey
Disc Size
Ø115mm
Model No
SG115EHV
Motor Power
750W
Nett Weight
1.7kg
Noise Power/Pressure
97dB(A)/86dB(A)
Spindle Size
M14 x 2mm
Supply
230V ~ 50Hz
Vibration/Uncertainty
9.554 m/s2/1.5 m/s2
Reference
SG115EHV
Quick Order Code
BB-541842
Product Description
ANTI-SNAG - Powerful 750W motor ensures smooths grinding and cutting application through the toughest of materials.