EMN50-20-502 Classic Line Durbal Rod end
In Stock   Free Delivery Available   Next Day Order by 4pm
Buy Now
Product Specification
Inner dimension
50mm
Lubrication hole
With lubrication groove
Maintenance
Version requiring maintenance
Outer dimension
112mm
Seal
None, open bearing
Thread direction
Left-hand thread
Thread type
Male thread
Version
PTFE/Steel
Width
35mm
Reference
EMN50-20-502 Classic Line
Additional Reference:
Brand
Durbal
Quick Order Code
BB-368836
Product Description
Key Technical Specifications:
  • Inner Dimension: 50mm
  • Outer Dimension: 112mm
  • Width: 35mm