EMN45-20-501 Classic Line Durbal Rod end
In Stock   Free Delivery Available   Next Day Order by 4pm
Buy Now
Product Specification
Inner dimension
45mm
Lubrication hole
With lubrication groove
Maintenance
Version requiring maintenance
Outer dimension
102mm
Seal
None, open bearing
Thread direction
Right-hand thread
Thread type
Male thread
Version
PTFE/Steel
Width
32mm
Reference
EMN45-20-501 Classic Line
Additional Reference:
Brand
Durbal
Quick Order Code
BB-368811
Product Description
Key Technical Specifications:
  • Inner Dimension: 45mm
  • Outer Dimension: 102mm
  • Width: 32mm