EM60-20-502 CLASSIC Durbal Rod end
In Stock   Free Delivery Available   Next Day Order by 4pm
Buy Now
Product Specification
Inner dimension
60mm
Lubrication hole
Without lubrication groove
Maintenance
Maintenance-free version
Outer dimension
135mm
Seal
None, open bearing
Thread direction
Left-hand thread
Thread type
Male thread
Version
PTFE/Steel
Width
44mm
Reference
EM60-20-502 CLASSIC
Additional Reference:
Brand
Durbal
Quick Order Code
BB-368769
Product Description
Key Technical Specifications:
  • Inner Dimension: 60mm
  • Outer Dimension: 135mm
  • Width: 44mm